انواع فیلترهای تصفیه کننده هوا

یک فیلتر هوای خوب می تواند به شما کمک کند تا از مزایای دستگاه تصفیه هوا به خوبی استفاده نمایید پنج نوع اساسی فیلتر هوا وجود دارد

 

فیلترهای مکانیکی

فیلترهای مکانیکی از طریق یک صفحه نمایش ویژه ای است که ذرات از جمله آلرژن ها مانند گرده، شوره حیوانات خانگی و گرد و غبار را می گیرند آنها همچنین ذرات محرک مانند دود سیگار را می گیرند. بهترین فیلتر شناخته شده مکانیکی با راندمان بالا فیلتر هوا (HEPA) است  هپا یک نوع فیلتر است که در طول جنگ جهانی دوم برای جلوگیری از فرار ذرات رادیواکتیو از آزمایشگاه استفاده می شد. یک فیلتر HEPA واقعی، یک در دستگاه باید قادر به جذب حداقل 90٪ ذرات 0.3 میکرون یا بزرگتر در قطر باشد فیلترهای موجود در بازار که ادعا می شود    HEPAs  است ممکن است کارآمدی یک سیستم که با استانداردهای درست فیلتراسیون HEPA را نداشته باشد.

فیلترهای الکترونیکی

فیلترهای الکترونیکی از بارهای الکتریکی برای جذب مواد حساسیت زا و محرک استفاده می شود اگر دستگاه شامل صفحات جمع آوری باشد ذرات در سیستم اسیر می شوند در غیر این صورت، آنها را به سطوح اتاق چسبیده و مشکل پاک می شود کارآمد ترین فیلترها ته نشین کننده های الکترواستاتیک هستند و بهترین استفاده از یک فن در آن است.

فیلترهای ترکیبی

فیلترهای ترکیبی حاوی عناصر هر دو فیلتر مکانیکی و الکترواستاتیک است.

فیلتر فاز گازی

فیلتر فاز گازی سبب حذف بو و آلودگی غیر ذرات مانند گاز پخت و پز، گازهای ساطع شده از رنگ و مواد ساختمانی و عطر می شود ولی آنها مواد آلرژن را حذف نمی کنند.

ژنراتور ازن

ژنراتور ازن دستگاه های که عمداً تولید ازن می کنند و تولید کنندگان ادعا پاک سازی هوا می باشد آنها توسط سازمان حفاظت محیط زیست و یا انجمن ریه آمریکا توصیه نمی شود زیرا ازن می تواند برای ریه ها در غلظت های بالا مضر است و EPA می گوید ازن در سطوح ایمن پتانسیل کمی برای حذف آلاینده های هوا در محیط داخلی دارد.
با این حال، اگر شما تصمیم به استفاده از چنین دستگاهی دارید انجمن ریه آمریکا توصیه می کند نوعی را انتخاب کنید که کارایی بالایی را طی یک دوره طولانی از زمان (حداقل چند ماه) تضمین و سطح اوزون را بالای 0.05 قسمت در میلیون تولید نکند