آلودگی هوا چیست؟

هوای الودهشما دوست دارید درب یا پنجره را باز کنید و یک هوای تازه و تمیز را تنفس کنید اما هوایی در حال حاضر تنفس می کنید چگونه تمیز است؟

هیچ راه حل واقعی برای دانستن وجود ندارد گازهایی که شما در حال مکیدن از طریق بینی خود هستید می تواند به آرامی سبب کشتن شما شود با توجه به نظر سازمان بهداشت جهانی، حدود دو میلیون نفر مرگ زودرس از اثرات آلودگی هوا هر سال روی می دهد آلودگی هوا مشکل بزرگ است و نه فقط برای مردم ساکن در شهرستانهای دارای دود زندگی می کند بلکه چیزهایی به عنوان گرم شدن کره زمین و آسیب به لایه ازن، به طور بالقوه برای همه ما تاثیر می گذارد پس چه چیز باعث این موضوع مهم زیست محیطی می شود و چه کاری ما می توانیم در مورد آن انجام دهیم؟ با نگاهی دقیقتر!
آلودگی هوا همیشه از دودکش یک لکوموتیو (دودزا) نیست این دود از یک نیروگاه با سوخت زغال سنگ نیز ایجاد می شود و آلاینده های آن عبارتند از دی اکسید گوگرد و "گازهای گلخانه ای" دی اکسید کربن است.
به طور کلی، هوا تقریباً به طور کامل از دو گاز 78 درصد نیتروژن و 21 درصد اکسیژن و چند گاز دیگر مانند ( دی اکسید کربن و آرگون) ساخته شده است ما می توانیم هوای معمولی در تمام طول روز بدون اثرات بیماری تنفس کنیم.
آلودگی هوا یک گاز ( و یا یک مایع یا جامد پراکنده از طریق هوای معمولی) است که در یک مقدار بزرگ به اندازه کافی آزاد شده و به ضرر سلامت مردم یا حیوانات دیگر، کشتن گیاهان یا متوقف کردن رشد مناسب آنها، آسیب و یا مختل کردن برخی جنبه های دیگر محیط زیست ) مانند ساخت ساختمان فرو ریخته(، و یا باعث نوعی دیگر از آزار مانند (کاهش دید یا بوی ناخوشایند) می شود.
آلودگی آب و آلودگی زمین، مقدار یا غلظت از یک ماده شیمیایی در هوا است که باعث تفاوت بین "بی ضرر"  و "آلودگی" می شود دی اکسید کربن (CO2)، برای مثال، در حال حاضر در هوا در اطراف شما در غلظت معمولی کمتر از 0.05 درصد است و تنفس آن در تمام طول روز معمولاً هیچ آسیبی شما نمی رساند. اما هوا با غلظت بسیار بالایی از دی اکسید کربن (مثلا 5 -10 درصد) سمی است و می تواند شما را در عرض چند دقیقه بکشد از آنجا که جو زمین بسیار آشفته است بسیاری از ما در جایی زندگی می کنیم که باد می وزد و آلودگی کشورها اغلب در هوا به سرعت پراکنده می شود.

آلودگی هوا طبیعی

هنگامی که ما به آلودگی فکر می کنم، ما فکر می کنیم که این یک مشکل است که انسان از طریق جهل ایجاد کرده است با این حال، این مهم است که به یاد داشته باشیم که برخی از انواع آلودگی هوا به طور طبیعی تولید شده است آتش سوزی جنگل ها، فوران آتشفشان و گازهای آزاد شده از تجزیه رادیواکتیو از سنگ در داخل زمین فقط سه نمونه از آلودگی هوای طبیعی است که می تواند اثرات بسیار مخرب بر مردم و این سیاره داشته باشد.
آتش سوزی جنگل ها (که اغلب به طور طبیعی شروع می شود) می تواند بخش های عظیمی از دود را برای شهرستانها همسایه، کشورها یا قارهها تولید کند فوران های آتشفشانی غول پیکر می تواند گرد و غبار بسیاری به اتمسفر وارد کند که آنها از مقادیر قابل توجهی از نور خورشید جلوگیری و باعث می شود که در کل سیاره خنکی هوا برای یک سال یا بیشتر کاهش یابد سنگ رادیواکتیو می تواند یک گاز به نام رادون در مواقع پوسیدگی ایجاد نماید که می تواند اثرات جدی بر سلامت مردم داشته باشد
همه این کارها نمونه هایی از آلودگی جدی هوا است که بدون هر گونه کمک انسان اتفاق می افتد اگر چه ما می توانیم با آلودگی هوای طبیعی انطباق پیدا کنیم ما هرگز نمی توانیم آن را متوقف کنیم و به طور کامل اتفاق می افتد.
آتش سوزی جنگل یک علت کاملا طبیعی آلودگی هوا است ما هرگز قادر به جلوگیری از آنها و یا متوقف کردن علت این آلودگی نیستیم بهترین امید ما این است که برای داشتن تصفیه هوا جنگل ها را مدیریت کنیم تا آتش سوزی گسترش نیابد.